خرید عسل طبیعی

ژل رویال - بهارهانی
شاه انگبین
مهر 30, 1398
تشخیص عسل طبیعی
مهر 30, 1398
خرید عسل طبیعی
عسل طبیعی آویشن

 

 

خرید عسل طبیعی

خیلی ها در هنگام خرید عسل طبیعی می پرسند راه تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی چیست؟ در جواب این افراد باید گفت: مهم ترین رکن برای شناخت عسل طبیعی، نخست شرافت و وجدان زنبوردار است که به مشتریش صادقانه بگوید عسل طبیعی است یا غیر طبیعی. ما در مقاله ی زیر به بررسی فاکتورهای مهم در خرید عسل طبیعی می پردازیم.

عسل طبیعی چگونه است؟

عسل طبیعی ماده ای شیرین و غلیظ بوده که توسط زنبور عسل از شهد گل تهیه شده، تغییر شکل داده و سپس درون سلول های مومی شکل کندو ذخیره و نگهداری می گردد.

شهد چگونه به عسل تبدیل میگردد؟

زنبور عسل در عضوی از بدن خود که به آن چینه دان می گویند شهد را جمع آوری نموده و سپس در آنجا یک سری عملیات روی آن انجام می شود. مثل این که مقداری از ساکاروز شهد به قندهای ساده تبدیل شده و شهد به عسل تبدیل می شود.

یکی از بهترین اقدامات زنبور عسل این است که اگر داخل گیاهی که زنبور شهد گرفته، ماده ی دارویی خاصی وجود داشته باشد، زنبور بدون هیچ کم و کاستی آن را به درون عسل وارد می نماید. مثلا خواص گیاه گون مستقیما وارد عسل گون می شود. البته این خاصیت تنها به درون عسل آن نمی رود بلکه به موم نیز انتقال می یابد.

زنبور عسل به طور غریزی به سوی گل ها و گیاهان شفا بخش رفته و شهدشان را جمع آوری می کند. عسل طبیعی از مواد مغذی مفیدی است که نیازهای دارویی و غذایی انسان ها را تامین می نماید.

یکی از استانداردهایی که برای عسل های طبیعی تعریف شده است این است که اگر زنبور عسل به جای شهد از قند یا شکر استفاده نماید، عسلش طبیعی نیست.

از فروشگاه عسل گالری بهار دیدن فرمایید. 

پارامترهای موثر در قیمت عسل طبیعی

امروزه انواع عسل با کیفیت های مختلفی در بازار وجود دارد،  قیمت عسل طبیعی با توجه به درجه خلوص و کیفیت آن متفاوت است. به عنوان مثال قیمت عسل اصل در صورتی که دارای بیشترین درجه خلوص و کیفیت باشد بیشتر از عسل هایی است که درجه کیفیت کمتری دارند. در تولید برخی از عسل ها علاوه بر شهد گل ها از تغذیه کمکی مانند استفاده از شکر یا شیره نیز استفاده می شود. که همین موضوع باعث کاهش کیفیت عسل خواهد شد،  بنابراین این عوامل در قیمت عسل اصل تاثیرگذار خواهد بود.

 

قیمت عسل طبیعی بر اساس ترکیبات آن

علاوه بر موارد یاد شده برخی عوامل اختصاصی نیز بر قیمت عسل اصلی موثر است. که البته این موارد تنها در آزمایشگاه ها مخصوص  قابل تشخیص و اندازه گیری هستند.  این عوامل عبارتند از:

مقدار دیاستاز موجود در عسل اصلی،مقدار ساکاروز موجود در عسل اصلی،کیفیت عسل واقعی یا همان طبیعی، میزان hfm عسل اصلی یا همان میزان حرارت عسل در هنگام تصفیه.

ما عسل طبیعی آشتیان را که از گیاه گون و دشت های آشتیان تهیه شده است را به صورت مستقیم به شما عرضه می کنیم. امید است مطالب ارائه شده در راستای عسل اصل آشتیان و خواص بی نظیر آن شما عزیزان را یاری رسانده باشد.

 

خرید عسل طبیعی

برای خرید ژل رویال از گالری بهار کلیک کنید.

تشخیص عسل تقلبی

انجام آزمایشات در خانه                                                                                                                  

۱_بدانید که این تست ها ۱۰۰٪ دقیق نیستند. هنگامی که می خواهید یک آزمایش ساده پیدا کنید ، تنوع عالی و خوشمزه عسل می تواند بر نتیجه کار شما تاثیرگذار باشد. انواع گوناگون عسل خالص می تواند دامنه زیادی از چگالی ، اشتعال پذیری و سایر ویژگی ها را پوشش دهد. در حالی که آزمون های زیر بر اساس اصول واقعی است ، اما در عمل نتایج شما ممکن است بی نتیجه باشد. چندین مورد از این آزمایشات را امتحان کنید تا ببینید آیا عسل از کار می افتد یا به طور مداوم از بین می رود. در بسیاری از موارد ، شما نمی توانید چیزی بیش از گمانه زنی به دست بیاورید.

۲_. یک قاشق عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید ، به آرامی هم بزنید یا اصلاً بهم نزنید. اگر عسل با انواع خاصی از شربت قند مخلوط شده باشد ، در آب حل می شود. بیشتر انواع خالص عسل ، و متأسفانه برخی از عسل های تقلبی نیز بهم می چسبند و به صورت یک توده جامد فرو می روند ، یا مانند یک توده روی قاشق گیر می کنند. توجه داشته باشید که عسل خالص یا تقلبی نیز به صورت خامه ای (متبلور یکنواخت) یا به صورت لانه زنبوری جامد به فروش می رسد. حل اینها همیشه دشوار خواهد بود ، خواه عسل خالص باشد یا نباشد.

۳_یک پنبه یا فتیله شمع آغشته به عسل را آتش بزنید. این آزمایش فقط آب اضافه شده در عسل را بررسی می کند که ممکن است از سوختن عسل جلوگیری کند. یک پد پنبه ای یا فتیله پنبه ای یک شمع را به مقداری از عسل آغشته کنید ، و مقدار اضافی آن را از بین ببرید. تلاش برای روشن کردن پد پنبه ای یا فتیله. اگر به راحتی بسوزد ، احتمالا آب اضافی ندارد ، اما ممکن است مواد دیگری به آن اضافه شود یا نباشد. اگر از سوختن خودداری کند یا در عوض صدای ترک خوردگی بدهد، ممکن است آب اضافه شده باشد.

۴_عسل را روی کاغذ بلات یا حوله کاغذی بریزید. اگر عسل با آب رقیق شده باشد ، ممکن است جذب شود یا اثر مرطوب بر روی ماده جاذب مانند کاغذ بلوط باقی بگذارد. عسل خالص نباید جذب شود ، اما متاسفانه عسل با اکثر شربت های قند رقیق نخواهد شد.

۵_استفاده از چوب کبریت یک جعبه کبریت را در عسل فرو کنید و سپس آن را روشن کنید. اگر روشن شود ، عسل خالص است. اگر روشن نشود ، به این معنی است که دارای مواد افزودنی مانند آب است که از روشن شدن چوبکبریت جلوگیری می کند. به جای چوب کبریت ، می توانید یک تکه دستمال کوچک را جمع کرده ، در مقداری عسل فرو ببرید (ابتدا کمی در یک کاسه کوچک بریزید) سپس با استفاده از فندک آن را روشن کنید. اگر عسل شما خالص باشد ، آنگاه تکه بافت آتش می گیرد.

 

۶_آزمون چرخش در یک کاسه کوچک ، ترجیحاً یک کاسه سفید ، یک قاشق غذاخوری عسل بریزید ، سپس حدود یک چهارم فنجان آب درون ظرف بریزید و بچرخید. چرخش را ادامه دهید تا عسل شروع به شکل دادن به شکل لانه زنبوری کند. اگر شکل شانه را نمی بینید ، عسل شما خالص نیست. استفاده از سرکه کمی عسل و آب را مخلوط کرده سپس چهار یا پنج قطره سرکه به آن اضافه کنید. اگر کف شود ، عسل خالص نیست.مقدار کمی عسل را روی انگشت شست خود قرار دهید عسل خالص باقی می ماند و یا خیلی آرام شروع به چکه زدن به کناره ها می کند. عسلی که خالص نباشد به راحتی از انگشت شست می ریزد. به جای آن می توانید از قاشق هم استفاده کنید. یک قاشق را به عسل خود آغشته کرده و بالا نگه دارید. عسل خالص خیلی آهسته فرو می ریزد در حالی که عسل تقلبی خیلی سریع می ریزد یا پائین می آید.

 

_از بین بردن افسانه های خلوص عسل

 

۱_متوجه شوید که مخلوط کردن عسل و الکل آزمایش مفیدی نیست. برخی منابع ادعا می کنند که مخلوط کردن عسل ناخالص در انواع الکل باعث می شود محلول را شیری کند ، در حالی که عسل خالص در پایین حل نشده باقی می ماند. منابع دیگر دقیقا خلاف این را ادعا می کنند! این افسانه حداقل به سال ها پیش برمی گردد و حتی در آن زمان توسط زنبورداران حرفه ای پذیرفته نشد.

۲_اجازه ندهید مورچه ها تصمیم شما را بگیرند. مورچه ها به هر چیز شیرین و مقوی علاقه مند هستند. مورچه ها عسل ، شربت ذرت رنگی و هر چیز دیگری را در این بین می خورند.بنابراین این فکر که اگر مورچه عسل را خورد طبیعی است،نادرست است.

۳_در مورد ادعای عسل خالص در یک جهت یا شکل گرفتن شک داشته باشید. افسانه های گوناگونی در مورد اینترنت وجود دارد که فقط عسل خالص را هنگام ریختن در جهت عقربه های ساعت می چرخاند یا اینکه عسل خالصی که روی بشقاب می ماند و با آب پوشانده می شود ، شش ضلعی تشکیل می دهد. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که عسل تقلبی در این شرایط رفتار متفاوتی داشته باشد.

۴_خودتان ادعاهای اضافی را آزمایش کنید. حکایات زیادی در مورد روش های مختلفی که می توانید عسل را برای خلوص آزمایش کنید ،وجود دارد.  گسترش و بسیاری از این آزمایش علمی نشده اند. اگر فکر می کنید چیزی منطقی به نظر می رسد ، سعی کنید یک شیشه عسل را که فکر می کنید خالص است آزمایش کنید. سپس آن را با شربت آگاو ، شربت قند یا مقداری قند اضافه شده دیگر مخلوط کرده و همان آزمایش را انجام دهید. اگر به طور مداوم با شربت رقیق نسبت به عسل خالص نتایج متفاوتی بگیرید ، آزمایش می تواند مفید باشد. بخاطر داشته باشید که با این وجود هیچ یک از آزمایشات خانگی نمی تواند هر افزودنی احتمالی را در عسل تشخیص دهد.

 

_نکته ها

عسل خریداری شده در بازار کشاورزان یا از زنبوردار محلی به احتمال زیاد خالص است. شانه های عسلی بیشتر تمیز هستند ، زیرا مستقیما از کندوی عسل گرفته می شوند. با این حال ، برخی از زنبورداران به زنبورهای خود قند یا شربت مصنوعی تغذیه می کنند ، که این امر می تواند باعث تولید عسل تقلبی مستقیم در لانه زنبوری شود. ممکن است عسل متبلور یا دانه ریز خالص باشد ، زیرا برخی از افزودنیهای شکر معمول ممکن است به درستی متبلور نشوند. با این حال این یک آزمایش قابل اعتماد نیست. در صورت انتخاب عسل متبلور ، یادگیری نحوه مایع کردن عسل بسیار ارزشمند است. دانشمندانی که عسل را تجزیه و تحلیل می کنند با استفاده از طیف سنج جرمی مولکول های موجود در عسل را شناسایی می کنند و در فرآیندی به نام تجزیه و تحلیل نسبت ایزوتوپ پایدار ، انواع مختلف (ایزوتوپ) مولکول های کربن مرتبط با قندهای مختلف را تشخیص می دهند. حتی در این صورت ، برخی از شربت های اضافه شده ممکن است هرگز شناسایی نشوند.

 

برای اطلاع از انواع عسل و خواص آن ها کلیک کنید.

آیا عسلی که رس زده است طبیعی است؟

هنگام خرید عسل طبیعی به این نکته دقت کنیم که عسلی که رس(شکرک) زده است، عسلی طبیعی بوده و بلورهای ایجاد شده در آن یکنواخت و نرم است و به دندان های شما نمی چسبد. زمان خوردن در گلوی خود احساس زبری نکرده و بافت آن همانند روغن نرم است.

 این در حالی است که عسل غیر طبیعی، شکرک نمی زند یا خیلی دیر به دیر شکرک می زند. معمولا بلورهای موجود در آن خشن و زبر بوده و زیر دندان حس می گردد. همچنین در هنگام خوردن آن در گلوی خود احساس زبری می نمایید.

در بعضی کشورهای آمریکایی و اروپایی، عسل را به شکل شکرک زده بسته بندی کرده و به فروش می رسانند. بر خلاف تصور اشتباه مردم ایران که عسل رس زده را تقلبی و غیر طبیعی می دانند.

متاسفانه برخی تولید کنندگان عسل به جای این که اطلاع رسانی صحیحی در مورد  شکرک زدن عسل طبیعی داشته باشند، آن را بعد از جمع آوری به مدت زمان سی دقیقه با دمای ۶۰ درجه حرارت می دهند تا دیگر عسل شکرک نزند. به این طریق اگرچه، عسل دیگر شکرک نمی زند ولی بسیاری از آنزیم ها و خاصیت های عسل طی حرارت دیدن از بین رفته و فقط ماده ای شیرین به نام عسل بر جای می ماند.

 

عسل تقلبی نخرید!

خرید عسل طبیعی کوهستان 

برای خرید عسل طبیعی کوهستان از گالری بهار کلیک کنید.

ما زمانی که میخواهیم به خرید عسل طبیعی بپردازیم، باید دقت کنیم که عسل مزایای زیادی دارد ولی طبیعی بودن عسل این مزایارا در بردارد ،عسل به علت داشتن خاصیت ضد التهابی، می تواند به کاهش علائم حساسیت و آلرژی کمک نماید. عسل طبیعی با داشتن مقادیر کمی از گرده ی گل به عنوان واکسن طبیعی عمل کرده و می تواند آلرژی شما را برطرف نماید. شما با خوردن عسل، مقداری گرده ی گل به بدنتان وارد می نمایید.

 این موضوع باعث می شود آنتی بادی هایی در بدنتان تولید بشود که با گرده ی گل مبارزه کند. این بدان معناست که بدنتان به صورت تمام وقت یک حالتی دفاعی در مقابل آلرژی به خود گرفته و با ورود مقداری گرده ی گل، به صورت تهاجمی عمل می کند.

شرکت “شهدآوران دشت بهار” عرضه کننده مستقیم محصولات طبیعی زنبور عسل که شامل “عسل طبیعی – گرده گل – ژل رویال – انواع بره موم ” به مشتریان گرامی است. آموزش زنبورداری به علاقه مندان به این صنعت و پرورش ملکه زنبور عسل برای رشد و توسعه زنبورستان و توسعه صنعت زنبورداری با استفاده از ابزارهای نوین تنها بخشی از فعالیت‌های گالری عسل بهار میباشد. 

علاوه بر موارد یاد شده برخی عوامل اختصاصی نیز بر قیمت عسل اصلی موثر است. که البته این موارد تنها در آزمایشگاه ها مخصوص  قابل تشخیص و اندازه گیری هستند.   یکی از این عامل عبارت است  از:

مقدار دیاستاز موجود در عسل اصلی،مقدار ساکاروز موجود در عسل اصلی،کیفیت عسل واقعی یا همان طبیعی، میزان hfm عسل اصلی یا همان میزان حرارت عسل در هنگام تصفیه.

عسل طبیعی ماده ای شیرین و غلیظ بوده که توسط زنبور عسل از شهد گل تهیه شده، تغییر شکل داده و سپس درون سلول های مومی شکل کندو ذخیره و نگهداری می گردد.

امروزه انواع عسل با کیفیت های مختلفی در بازار وجود دارد،  قیمت عسل طبیعی با توجه به درجه خلوص و کیفیت آن متفاوت است. به عنوان مثال قیمت عسل اصل در صورتی که دارای بیشترین درجه خلوص و کیفیت باشد بیشتر از عسل هایی است که درجه کیفیت کمتری دارند. در تولید برخی از عسل ها علاوه بر شهد گل ها از تغذیه کمکی مانند استفاده از شکر یا شیره نیز استفاده می شود. که همین موضوع باعث کاهش کیفیت عسل خواهد شد،  بنابراین این عوامل در قیمت عسل اصل تاثیرگذار خواهد بود.