تشخیص عسل طبیعی

خرید عسل طبیعی
اکتبر 22, 2019
غذای سالم زندگی مدرن شعار ماست
نوامبر 10, 2019

12 روش: عسل طبیعی را چگونه بشناسیم؟

 

بهترین و مطمئن ترین روش تشخیص عسل طبیعی از غیر طبیعی، انجام آزمایش در لابراتوار است، اما با توجه به اینکه این روش به آسانی در دسترس عموم نیست، 12 روش تجربی نیز برای تشخیص عسل طبیعی از غیر طبیعی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می گیرد:

 1. شکرک زدن، فرایند عادی هر عسل طبیعی است اما مشروط بر اینکه به طور یکنواخت و هماهنگ عسل را فرا گیرد. بدین ترتیب اگر مشاهده کردید شکرک عسل ناهماهنگ بوده و در عین حال قسمت های از عسل کماکان به حالت مایع است، این نشان دهنده غیر طبیعی بودن عسل است.
 2. عسل طبیعی به مرور زمان سفت می شود، امری که موجب می گردد انتقال آن از یک ظرف به ظرف دیگر سخت تر شود. در حالی که حالت مایع و رقیق عسل غیر طبیعی به مرور زمان و حتی با تغییر فصل تغییر نمی کند.
 3. اگر عسل طبیعی را در آب بریزید، به راحتی حل نمی شود و در انتهای ظرف آب قرار می گیرد. در صورتی که اگر عسل غیرطبیعی را در ظرف آب بریزیم به آسانی حل می شود و هر چه کیفیت آن پایین تر باشد سریعتر در آب حل خواهد شد.
 4. عسل طبیعی در برابر حرارت خیلی سریع، کاراملیزه می شود در صورتی که عسل غیر طبیعی به آرامی کف کرده و سپس کاراملیزه میشود و حتی ممکن است – در صورتی که کیفیتش خیلی پایین باشد- تغییر نکند.
 5. عسل طبیعی همواره بو و طعم رایحه گل را که منبع اصلی تهیه آن است، حفظ می کند و فقط با سرما و گرما تا حدودی شدت بو و طعم آن کم و زیاد می شود، در صورتی که بو و طعم عسل غیر طبیعی، مصنوعی است و خیلی زود از دست می رود.
 6. اگر عسل طبیعی را بچشید، ماندگاری مزه آن کوتاه و سبک است در صورتی که ماندگاری و مزه عسل غیر طبیعی به دلیل افزودنی های غیر اصولی از جمله شکر، طولانی و زننده می باشد.
 7. در عسل طبیعی گرده و تیکه های موم وجود دارد و معمولا تولیدکنندگان عسل برای اثبات ادعای خود عسل طبیعی را فیلتر نمی کنند در صورتی که عسل غیر طبیعی کاملا صاف و بدون این مواد است.
 8. رنگ عسل طبیعی متناسب با رنگ گلهایی منطقه محل تولید بوده و باید طبیعی به نظر رسد در حالی که رنگ عسل غیر طبیعی، در نتیجه افزودنی های رنگی و به طور دستکاری شده، ایجاد می شود.
 9. تست عسل طبیعی از غیر طبیعی به چند روش ساده دیگر نیز امکان پذیر است:
 10. سر یک چوب کبریت را به عسل آغشته نموده و سپس آتش بزنید. معمولا کبریت آغشته به عسل غیر طبیعی به دلیل برخورداری از آب زیاد، به سختی آتش می گیرد.
 11. چند قطره عسل طبیعی روی یک دستمال آشپزخانه بریزید، عسل طبیعی به راحتی جذب نمی شود در صورتی که عسل غیر طبیعی سریع جذب دستمال خواهد شد.
 12. چند قطره عسل روی یک پارچه کتان بریزید، بعد از شستشو از عسل طبیعی هیچ لکه ای به جا نمی ماند در صورتی که عسل غیر طبیعی معمولا لکه های بجای می گذارد که ممکن است حتی به آسانی از بین نرود.

عسل طبیعی 03 بهار هانی

 

نکات مهم در تشخیص عسل طبیعی

عسل اصلی به هیچ عنوان فاسد نمی شود کافی است آن را در داخل یک ظرف در بسته برای مدت های طولانی نگهداری کنید. مصرف عسل برای بیمارانی که دیابت دارند بسیار توصیه می شود.
ترکیب عسل با داروهای گیاهی سبب می شود بسیاری از بیماری های که راه درمانی برای آن با استفاده از داروهایی شیمیائی وجود ندارد بدست آید و از تأثیر روند بهبودی با استفاده از عسل اصل بهره ببرید.

عسل طبیعی 08 بهار هانی

نکات و دانستنی هایی در تشخیص عسل طبیعی

تبلور عسل یک فرایند طبیعی است ، عسل تازه استخراج شده بصورت مایع است، اما به تدریج متراکم می شود و انتقال آن از یک ظرف به ظرف دیگر را دشوار می کند.

عسل خام بلافاصله در آب حل نمی شود بلکه در کف شیشه مستقر می شود.  برای رقیق کردن عسل خام در آب ، خوب مخلوط کنید

عسل خام به سرعت کاراملیزه میشود بوی عسل ، یادآور عطر گلهایی که از آن عسل به دست آمده است گرم کردن و خنک کردن عسل خام می تواند طعم و بو آن را تغییر دهد.

طعم عسل بعد از چند دقیقه تغییر می شود، گرم شدن و سرد کردن عسل خام می تواند طعم و بو آن را تغییر دهد.

عسل ممکن است حاوی ذرات گرده ، بره موم یا موم زنبور عسل باشد ؛ این مواد را می توان با تصفیه بسیار خوب عسل از بین برد

عسل بسته به گلهایی که از آن به دست می آید بو های مختلفی دارد به عنوان مثال ، عسل آکاسیای خالص باید تا حد ممکن کمرنگ باشد ، اما این بسته به وجود سایر گلها در منطقه گرده که قبلاً توسط آنها جمع آوری شده می تواند متفاوت باشد.  زنبورها ،عسل جعلی به طور یکنواخت در لایه های قابل مشاهده متبلور می شود ، یا اصلاً متبلور نمی شود.

عسل تقلبی حتی پس از مدت طولانی و بدون در نظر گرفتن فصل می به حالت مایع باقی بماند عسل تقلبی به سرعت در آب حل می شود ، گاهی اوقات حتی قبل از رسیدن به کف لیوان عسل تقلبی به آرامی به کف وحالت کاراملی تبدیل می شود

عسل تقلبی حاوی عطر و طعمی است که به به سرعت از بین می رود. این عطر ظریف و طبیعی خاص گل هایی که از آن برداشت شده نیست، گاها به دلیل وجود جوش و هرگونه عطر اضافه شده طعم ممکن است بیشتر طول بکشد

عسل تقلبی هیچ ناخالصی را نشان نداد، این مورد عسل به دست آمده از شربت و سایر مواد افزودنی است که هیچ اثری از گرده، بره موم یا موم زنبور عسل ندارند.

عسل تقلبی برای به دست آوردن رنگ نزدیک به عسل خام، رنگها اضافه می شوند، پارچه را نفوذ می کنند و در تست زیر به راحتی قابل تشخیص می شوند

عسل خام را با پارچه پنبه ای سفید بپاشید ، سپس آن را در آب سرد بشویید.ببینید که عسل خام پارچه را رنگ نکرده است.

در صورت تبدیل عسل، لکه های زرد یا قهوه ای روی حوله پنبه باقی می مانند

در زمان برداشت ، عسل خام دارای رطوبت بالایی است ، اما توسط زنبورهای موجود در مزرعه رطوبت داده می شود رطوبت ایده آل برای برداشت حدود 18٪ است. اگر عسل از رطوبت مناسب برخوردار باشد ، تست های زیر نتایج مورد انتظار را خواهند داشت

عسل تقلبی که مایع است و به راحتی تخلیه می شود، رطوبت بالاتری نسبت به عسل خام دارد، احتمالاً به دلیل مایعات اضافه شده

تست عسل طبیعی

چند قطره عسل خام را روی یک کاغذ روغنی یا روی یک حوله کاغذی آشپزخانه بریزید .عسل خام به حوله جذب نمی شود، عسل تقلبی توسط حوله جذب می شود

آزمایش آتش

سرظرف را با موم لانه زنبوری بپوشانید، سپس آن را با کبریت دیگری یا یک فندک روشن کنید.ببینید آتش به سرعت شروع می شود. توجه خواهید کرد که چوب کبریت به دلیل وجود مقدار زیادی آب عسل تقلبی ، آتش نخواهد گرفت