تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی

تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی نیازمند دانش و اطلاعاتی در این زمینه می باشد. ژل رویال مثل شیره سفید است و نصف محتویات آن را آب و مابقی را پروتئین و قند تشکیل می‌دهد.

زنبور ملکه که در حال رشد است، از ژل رویال تغذیه می‌کند. در واقع گرده و عسل غذای مناسبی برای این زنبور نیست و باید به طور انحصاری ژل رویال مصرف کند. تا بتوانید تولید مثل بیشتری داشته باشد.

زنبور‌های کارگر دارای غدد مخصوص ترشح مواد هستند که در تولید ژل رویال نقش مهمی دارند. در ادامه این مقاله قصد داریم درباره اینکه ژل رویال چگونه تولید می شود و مراحل و تجهیزات مورد نیاز آن صحبت کنیم.

ویژگی های ژل رویال اصل

نحوه تشخیص ژل رویال اصل از تقلبی چگونه ممکن است؟

ممکن است به اندازه عسل، درباره ژل رویال چیزی نشنیده باشید، زیرا عسل اولین چیزی است که با شنیدن کلمه “زنبور عسل” به آن فکر می کنیم. با این حال، ژل رویال اغلب نادیده گرفته می شود و این به این دلیل است که افراد کمی درباره خواص آن می دانند، اما زنبورها نه تنها عسل تولید می کنند، بلکه ژل رویال را نیز تولید می کنند.

تماس با کارشناسان فروش

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش می توانید همین الان تماس بگیرید.

ژل رویال حاصل غدد بزاقی زنبورهای پرستار است. این محصول سرشار از گلوکز، فروکتوز، پروتئین، مواد معدنی و مواد مغذی است. چنین ترکیب شیمیایی ارزشمندی اثر درمانی ژل رویال را بسیار مؤثر می کند و بر این اساس، با انتشار اطلاعاتی در مورد مزایای این محصول، در حال حاضر روز به روز محبوب تر شده و تقاضای زیادی دارد. شما اغلب می توانید آن را در فروشگاه های مختلف خریداری کنید، اما چگونه می توان ژل رویال اصل از تقلبی را تشخیص داد؟

آزمایش ژل رویال

برای اطلاع از قیمت ژل رویال و هر آنچه مربوط به تعیین قیمت آن است. کافیست روی لینک کلیک کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید.

ژل رویال اصل

ژل رویال اصل قوام خمیری، رنگ سفید کمی زرد و طعمی اسیدی دارد و در دمای کم تر از ۱۰ درجه سانتی گراد، در یخچال یا منجمد حداکثر به مدت ۱۸ ماه نگهداری می شود. این ژل از نظر ظاهری شبیه ژله است و یک محصول شفابخش و منحصر به فرد است که حاوی حدود ۱۱۰ ترکیب و ماده مختلف است.

در حال حاضر ژل رویال اصل به عنوان یک غذای فوق العاده به حساب می آید، زیرا دارای آب، قند، پروتئین، چربی و طیف گسترده ای از ویتامین ها به ویژه A، B، C و E است و علاوه بر آن دارای مواد معدنی مانند گوگرد، منیزیم، آهن، روی و… می باشد که برای تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی باید این نکته توجه داشته باشیم.

ژل رویال روی میز

نحوه تشخیص ژل رویال اصل

برخی از زنبورداران، ژل رویال را با خامه مخلوط می کنند تا حجم محصول را افزایش دهند. در این مورد، روشی برای تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی وجود دارد. برای این کار ۳۰ میلی لیتر ژل رویال را با یک قاشق غذاخوری آب مقطر مخلوط کنید. پس از آن، شما باید ۲ میلی لیتر از محلول را با یک پیپت بگیرید و ۱ میلی لیتر ویتریول و یک قطره محلول پرمنگنات پتاسیم را به آن اضافه کنید. پس از چند دقیقه، مخلوط باید تغییر رنگ دهد و این ثابت می کند که شما یک ژل رویال طبیعی زنبور عسل خریداری کردید.

بیشتر بخوانید: عسل کنار چیست و چه فوایدی دارد.

علاوه بر این، هنگامی که ژل رویال اصل به عسل معمولی اضافه می شود، آنزیم های عسل شروع به تعامل با آنزیم های ژل رویال اصل می کنند و آن ها را از بین می برند. در واقع ژل رویال اصل را باید در یخچال و در ظرف تیره نگهداری کرد و در زیر آفتاب قرار نگیرد. هم چنین،  قیمت ژل رویال اصل بسیار بیش تر از ژل رویال تقلبی است.

ویژگی های ژل رویال اصل

این ماده بسیار مغذی است تا حدی که طول عمر ملکه زنبور عسل را ۴۰ برابر افزایش می دهد و ترکیب آن از پروتئین ها (۱۵-۱۸٪)، کربوهیدرات ها (۱۲-۱۶٪) و حتی ویتامین ها و مواد معدنی است. با این حال، ترکیب ژل رویال بسته به منطقه ای که در آن جمع آوری می شود و سالی که در آن تولید می شود ممکن است کمی متفاوت باشد.

ژل رویال اصل از نظر ترکیبات غذایی، مشابه عسل است، اما پروتئین بیش تری دارد. این ماده با توجه به مشخصات تغذیه ای خود به عنوان احیا کننده، تقویت کننده و محرک در مواقع خستگی، نقاهت، بی اشتهایی، کمبود انرژی و به عنوان تقویت کننده دفاعی بدن استفاده می شود.

با توجه به خواص تعدیل کننده ایمنی، آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن، برخی از مطالعات به فواید آن در کاهش فرآیندهای التهابی و استرس اکسیداتیو، کاهش خطرات قلبی عروقی، بهبود پروفایل لیپید و قند خون و همچنین تحریک سیستم ایمنی اشاره کرده اند. مطالعات دیگر نیز به تأثیر احتمالی ژل رویال در تسکین علائم یائسگی و سندرم پیش از قاعدگی اشاره می کند.

نحوه تشخیص ژل رویال تقلبی

تولید ژل رویال

یکی دیگر از موارد تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی در میزان ماندگاری آن می باشد. ژل رویال تقلبی ماندگاری بسیاری دارد و بیش از ۶ ماه قابل نگهداری است، در صورتی که ژل رویال اصل دارای ماندگاری کمی است. ژل رویال تقلبی با قرار گرفتن در معرض نور خورشید خواص خود را از دست نمی دهد و ظرف آن روشن است یا دارای پوشش محافظ نور نیست. هم چنین، قیمت ژل رویال تقلبی بسیار کم تر از ژل رویال اصل است.

تولید ژل رویال

ژل رویال ایرانی خاصیت‌های بسیار زیادی دارد و برای تولید آن وجود عسل و گرده گل ضرورت دارد. این ژل حالت چسبناکی دارد و طعم آن ترش و تلخ است. این ماده را در کندو می‌توان به صورت طبیعی و مصنوعی تولید کرد. معمولاً در نحوه تولید طبیعی این ژل انسان هیچ فعالیتی ندارد.

در روش تولید طبیعی زمانی که کندو شروع به افزایش زنبور می‌کند، تعداد زیادی شاخون در داخل آن ایجاد می‌شود. ۳ روز پس از زمانی که لارو‌ها در داخل شاخون قرار می‌گیرند، ژل رویال تولید می‌شود.

در روش مصنوعی تولید ژل رویال کندودار باید لارو‌های آماده شده را به شاخون‌ها اضافه کند. پس از ایجاد پیوند میان این نوع لارو و زنبور عسل ژل رویال تولید می‌شود. چرا که زنبور‌ها به دنبال پرورش ملکه هستند و خیلی زود لارو‌ها را با ترشح ژل رویال تغذیه می‌کنند. پس از ۷۲ ساعت لارو‌ها از کندو برداشته می‌شود و ژل رویال به صورت مصنوعی تولید می‌شود. برای همین است که تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی نیازمند دانش و اطلاعاتی در این زمینه می باشد.

مراحل تولید ژل رویال

برای اینکه بدانید ژل رویال چگونه تولید می‌شود، باید مراحل آن را بشناسید که به شرح زیر است:

  • ابتدا باید برای استخراج ژل رویال میله‌های سلولی آماده شود. معمولاً میله‌ها در داخل فنجان لارو‌ها قرار می‌گیرند و هر فنجان با یک قطره ژل رویال پر می‌شود.
  • در مرحله بعد میان لارو‌ها پیوند ایجاد می‌شود. می‌توانید یک شاخه میله را از کندو خارج کنید و زنبور‌ها را از روی آن کنار بزنید. سپس با ابزار مخصوص لارو‌های کوچک را از سلول جدا کنید و آن را به ژل رویال موجود در سلول ملکه انتقال دهید.
  • پس از ایجاد پیوند، میله مخصوص سلولی را در کلنی زنبورعسل قرار دهید. تولید ژل رویال فقط در کلنی‌های زنبور‌های بسیار قوی که نیرو جوان آن زیاد است، تولید می‌شود. در این مرحله باید زنبور ملکه اتاقک جدا داشته باشد تا زنبور‌های کارگر فکر کنند بدون ملکه هستند و سپس با تغدیه لارو‌های باقیمانده در داخل کندو اقدام به تولید ژل رویال کنند.
  • بعد از ۷۲ ساعت میله سلولی باید از کلنی جدا شود که پس از آن مشاهده می‌کنید سلول‌ها دارای مقدار زیادی ژل رویال هستند. در این مرحله باید لارو‌ها را حذف کنید تا ژل رویال از از سلول‌ها استخراج شود.
  • در آخر ژل رویال با قاشق چوبی از سلول‌های مخصوص ملکه بیرون آورده و در یک ظرف شیشه‌ای نگهداری کنید. ژل رویال حتماً باید در یخچال نگهداری شود.

برای تولید ژل رویال چه تجهیزاتی مورد نیاز است؟

پس از اینکه متوجه شدید ژل رویال چگونه تولید می‌شود، و نحوه تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی چطور می باشد حال باید بدانید چه تجهیزات و وسایلی مورد نیاز است.

از جمله تجهیزات مورد نیاز می‌توان به قاب پیوند برای نصب سلول نواری، سلول ملکه برای تولید ژل، سوزن پیوند ملکه برای انتقال لارو زنبور، چرخانک مورد نیاز برای پاکسازی داخل سلول نواری، قاشق مخصوص برای برداشتن ژل از سلول‌ها، شبکه جدا‌کننده ملکه از زنبور‌ها، ایزولاتور مخصوص حبس ملکه زنبور، محافظ شاخون، قفس محافظت از ملکه تازه شاخون، ماژیک مخصوص برای علامت‌گذاری بر روی ملکه، دستگاه ملکه گیر و ظرف مخصوص نگهداری ژل رویال اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: هر آنچه لازم است در رابطه با خواص ژل رویال برای کودکان بدانید را در این مقاله آورده ایم.

تولید ژل رویال

تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی چطور است؟

ارزش غذایی و دارویی ژل رویال بسیار زیاد است و نحوه استخراج آن نیز سختی‌های زیادی دارد. قیمت نسبتاً زیاد این ژل باعث شده است برخی از از افراد برای سودجویی بیشتر ژل رویال را به صورت انبوه تولید کنند و در مقابل قیمت ارزانی برای آن در نظر بگیرند. برای تشخیص ژل رویال اصلی و تقلبی استاندارد خاصی وجود ندارد و فقط می‌توانید با بررسی برخی از موارد ژل رویال اصل را بشناسید.

مثلاً رنگ ژل رویال سفید، خاکستری، زرد و یا لیمویی است در صورت وجود رنگ دیگر این ژل تقلبی است. بو ژل رویال اصل تقریباً ترش است و طعم تند و زننده دارد. حالت چسبندگی ژل رویال مثل ژلاتین است و در آب حل نمی‌شود. ژل رویال فاسد در گذر زمان دچار تغییر رنگ می‌شود. تنها روش تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی نمونه‌برداری و آزمایش ژل در مراکز معتبر است.

از کجا می توانیم ژل رویال اصل بخریم؟

ویژگی های ژل رویال اصل

برخی از فروشندگان به منظور کاهش هزینه تولید ژل رویال از مواد غلیظ کننده و ژل کننده استفاده می کنند تا ژل در زمان نگهداری لایه برداری نشود و قوام روغنی داشته باشد و معمولا به جای عسل سفید با ژل رویال، فقط عسل خامه ای سفید فروخته می شود که یک قطره ژل رویال در آن نباشد.

پس هنگام خرید ژل رویال، باید بسیار مراقب باشید. ژل رویال باید در آب بدون رسوب حل شود و محلول باید شفاف باشد. اگر در ته آن رسوبی یافت شد و محلول کدر بود، نباید از این گونه ژل استفاده کرد. البته بهتر است عسل و ژل رویال را از فروشندگان معتمد یا از خود زنبوردارانی که مطمئن هستید، فقط ژل رویال اصل به شما خواهند داد، خریداری کنید.

هم چنین، این ژل را می توانید از فروشگاه های تخصصی محصولات طبیعی خریداری کنید و به لطف فروشگاه هایی مانند گالری عسل بهار بهترین فروشگاه اینترنتی خرید عسل طبیعی، ژل رویال، بره بوم، گرده گل و شکلات عسلی که همه آن ها از مرغوب ترین و با کیفیت ترین مواد هستند، امروزه می توانید آن را مستقیماً از خانه خود و تنها با چند کلیک سفارش دهید و در سریع ترین زمان تحویل بگیرید.

برای خرید ژل رویال همین الان روی لینک آن کلیک کنید.

نتیجه‌گیری

ژل رویال به عنوان یک محصول غذایی و درمانی با ارزش و گران است. بر اساس اطلاعات مقاله متوجه شدید که ژل رویال چگونه تولید می‌شود و می‌توانید از این اطلاعات برای تشخیص ژل تقلبی و اصل استفاده کنید. بهتر است بدانید ژل رویال خیلی زود فاسد می‌شود و باید در فریزر نگهداری شود.

منابع

toplist , marvel-it

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *