موم طبیعی زنبور عسل

بعد از عسل و ژل رویال , مهم ترین محصول یک کندو موم عسل است . موم عسل دارای خاصیت های درمانی و صنعتی زیادی بوده و تا به امروز در زمینه های مختلف بسیار مورد استفاده قرار گرفته است . در این مقاله میخواهیم به نکاتی و اطلاعاتی درباره نگهداری , مصرف و اطلاعات عمومی در خصوص این محصول طبیعی و پر خاصیت بپردازیم .

مطالبی که در ادامه به انها میپردازیم :

  • نحوه تولید موم توسط زنبور
  • ویژگی های موم عسل
  • کاربرد های درمانی و زیبایی موم
  • خوردن موم عسل
  • ترکیبات شیمیایی موم

پروسه تولید موم عسل توسط زنبور :

موم عسل توسط زنبور های جوان کارگر ساخته میشود . این زنبور ها دارای چهار جفت غده در زیر شکم خود بوده که توسط آن غدد موم مایع را در کندو تولید میکنند و پس از قرار گرفتن موم در معرض هوای درحال جریان , موم مایع دارای یک پوسته کدر میشود و استحکام آن نیز بیشتر میشود و درنهایت یک موم کامل و غلیظ به وجود میاید .

زنبور ها از موم برای لانه سازی کندوی خود استفاده میکنند . هندسه کندو زنبور ها این ویژگی را در اختیار انها قرار میدهد که بیشترین فضای ذخیره سازی را با حداقل میزان موم درون کندوی خود داشته باشند .

عمدتا بعد از افزایش سن زنبور های کارگر و همچنین حجم زیاد پرواز و عسل سازی آنان در این مدت , غدد تولید موم آنها دچار آتروفی شده و دیگر قادر به تولید موم نمی باشند , به همین خاطر مسئولیت تولید موم به عهده زنبور های جوانتر میباشد و این چرخه تولید ادامه خواهد داشت و متوقف نخواهد شد .

ویژگی های یک موم طبیعی 

خالص بودن :

مومی که از شانه های کندوی عسل بدست میاید توسط مصرف گرده و سوخت و ساز درون بدن زنبورها ساخته شده است و عاری از هرگونه مواد الی یا معدنی مانند خاک , شن , ماسه و… است و کاملا طبیعی و اصیل بوده و با اندازه گیری های انجام شده گفته میشود که تقریبا به ازای  هر ۱ کیلوگرم موم عسل , ۷ الی ۸ کیلوگرم عسل مورد استفاده قرار میگیرد .

رنگ :

رنگ موم عسل عمدتا طلایی هست , ولی مواردی از جمله گذر زمان و شرایط محیطی کندو میتواند روی رنگ موم تاثیر گذاشته و این رنگ را به مقادیر تیره تر مثل قهوه ای روشن یا قهوه ای تیره تغییر دهد . لازم به ذکر است که موم عسل در ابتدا سفید رنگ است و بخاطر مواردی در مدت زمانی پس از تولید به رنگ های دیگر در میاید .

ضد اب بودن :

موم عسل به طور طبیعی خاصیت ضد ابی دارد و میتواند به عنوان عایقبندی وسایل یا درزها مورد استفاده قرار بگیرد .

قابل اشتعال :

موم زنبور عسل دارای خاصیت مشتعل شدن است و میتوان برای مصارفی , آنرا شعله ور کرد .

ضد عفونی کننده : 

موم عسل به دلیل ضد باکتری , قارچ و میکروب بودنش , میتواند سطح یا فضایی را پاکسازی و خالی از هرگونه موارد مضر بیگانه کند . این ویژگی یکی از مهم ترین ویژگی های موم عسل میباشد .

فاسدن نشدن :

موم عسل هیچگاه فاسد نمیشود و میتوان آنرا برای مصارف طولانی مدت مورد استفاده قرار داد . این ویژگی سبب میشود تا در مواردی موم به عنوان متریال اصلی به کار رود .

دارای رایحه :

با توجه به نحوه ساخت و نوع موم توسط زنبور , موم ها دارای رایحه ای هستند که میتواند در هر موم متفاوت باشد . به همین سبب از این ماده برای ساخت شمع استفاده میشود .

استفاده درمانی و پزشکی :

مسکن معده درد , درد قفسه سینه , درد ارتروز زانو و مفاصل

خاصیت آنتی باکتری و ضد قارچ و میکروب

درمان بواسیر

درمان سوختگی و برخی جراحات پوشتی

از بین بردن آکنه و لکه های پوستی

رفع خشکی لب ها

جوان سازی و حفظ رطوبت پوست

تقویت سیستم ایمنی بدن

درمان التهاب ها و خارش های پوستی

کاهش کلسترول و چربی های مضر بدن

درمان تدریجی نقرس

درمان درد های رماتیسمی و بهبود آن

خوردن موم عسل 

در صورت نیاز به استفاده خوراکی از موم عسل , موم باید به عنوان ادامس جویده شود و به هیچ عنوان نباید خورده شود . یکی از دلایل مهم , ناتوانی اسید معده در هضم موم است و خوردن موم باعث به وجود امدن مشکلات جدی گوارشی از جمله درد های معده , روده و مشکلات دفعی میشود .

یکی دیگر از دلایل عدم استفاده خوراکی موم , حساسیتی است که ممکن است سیستم ایمنی برخی افراد در برابر ترکیباتی از آن مثل گرده گل و… از خود نشان دهد .

در نهایت باید این نکته را به یاد داشته باشید که خوردن موم کار غلطی بوده و در هیچ موردی تایید نمیشود .

ترکیب شیمیایی عام موم عسل :

هیدرو کربن ها : ۱۴%

مونو استر ها : ۳۵%

الکل های خاص : ۱۸%

هیدروکسی پلی استر : ۸%

اسید پلی استر : ۲%

هیدروکسی مونواستر : ۴%

اسید های چرب : ۱۲%

نتیجه گیری :

در این مقاله سعی شد موارد مورد استفاده , نحوه نگهداری و مصرف و همچنین اطلاعات کلی راجع به موم عسل به صورت جامع و کامل خدمت شما عزیزان ارائه شود . با توجه به نکات و موارد ذکر شده حال میتوانید دید بازتر و دانش کامل تری  نسبت به موم عسل داشته باشید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *