عسل را با موم بخریم یا بدون موم

یکی از چیزهایی که علاوه‌بر این‌که ارزش غذایی بسیاری دارد، خواص دارویی هم دارد عسل طبیعی است. زمانی که شما قصد دارید عسل بخرید باید به این موضوع دقت کنید که عسل طبیعی است یا غیر طبیعی. از موضوعات اصلی زمان خرید عسل این مورد است. اما موارد دیگری هم هستند که زمان خرید عسل طبیعی باید به آن دقت کنیم. این‌که عسل را با موم بخریم یا بدون موم، مسئله‌ای است که ذهن برخی از افراد را به خود مشغول کرده است و ما در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم. با گالری عسل بهار همراه باشید.

کدام بهتر است؟ عسل با موم یا بدون موم

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که عسلی که در آن موم وجود دارد از عسل بدون موم بهتر است. باید گفت که این طرز فکر کاملا اشتباه است و وجود موم در عسل نشان از طبیعی بودن آن نیست. اغلب از موم عسل به فایده‌های زیاد آن یاد می‌شود که باید گفت موم‌هایی که در عسل وجود دارند اصلا هیچ فایده‌ای نداشته و حتی جذب بدن هم نمی‌شوند. همان‌گونه که موم وارد بدن شده، به همان صورت هم از بدن دفع و خارج می‌شود.  این مسئله اهمیت زیادی دارد که عسل را با موم بخریم یا بدون موم.

عسل را با موم بخریم یا بدون موم

بعضی اوقات برخی از افراد گمان می‌کنند که عسلی که داخل آن موم دارد را قطعا زنبور تولید کرده و است و طبیعی و اصل خواهد بود. این درصورتی است که برخی از افراد داخل عسل غیرطبیعی و یا حتی عسلی که توسط زنبور هم تولید نشده و فقط شکر آب‌شده است، موم قرار می‌دهند که طبیعی به‌نظر برسد. برخی از زنبورداران به زنبورهای خود غذایی غیر از شهد گل می‌دهند که این غذاها معمولا شربت‌ها و یا شکر هستند که عسل تولیدی هیچ خاصیتی نخواهد داشت.

مهم آن عسل تولیدی است که حتما باید توسط زنبورها انجام شود و این‌که حتما غذای زنبورها از شهد گل باشد. زمانی که زنبور از شهد گل تغذیه می‌کند تمامی خواص آن گل و گیاه درون عسل تولیدی خواهد بود که فواید اصلی عسل از همین گیاهانی است که زنبور از آن تغذیه می‌کند. دانستن این‌که عسل را با موم بخریم یا بدون موم، اغلب برای کسانی مفید است که بیماری گوارشی داند. عسلی که طبیعی بوده و موم طبیعی هم داشته باشد، برای برخی از بیماری‌های گوارشی مفید است.

عسل را با موم نخرید! امکان دارد موم طبیعی نباشد

اگر از جایی که عسل تهیه می‌کنید مطئن نیستید و یا این‌که برای اولین بار است از آن‌جا عسل می‌‎خرید بهتر است عسل بدون موم بخرید. بسیاری از افراد تمایل زیادی دارند که عسل را با موم آن استفاده کنند؛ چون فکر می‌کنند که عسل با موم خواص بیشتری داشته و طبیعی است. اما باید گفت که وجود موم در عسل هیچ ارتباطی با اصل و طبیعی‌بودن آن ندارد. در ادامه مطالبی که قرار است برای شما بازگو کنیم، متوجه می‌شوید که باید ترجیحا عسل را بدون موم خریداری کنید.

عسل و موم

این‌که عسل را با موم بخریم یا بدون موم، نکته مهمی است که درمورد همه نوع موم صدق نمی‌کند. ممکن است مومی که داخل عسل وجود دارد طبیعی نباشد. بسیاری از افرادی که زنبور دارند و کار تولید عسل را انجام می‌دهند از موم‌های مصنوعی استفاده می‌کنند؛ چراکه روند ساخت موم توسط خود زنبور زمان زیادی برده و برای زنبوردار اصلا به‌صرفه نیست. معمولا زنبوردارانی که از موم طبیعی خود زنبور در روند ساخت عسل استفاده می‌کنند، زمان زیادی را برای این کار می‌گذارند.

این‌که گفته می‌شود روند ساخت موم طبیعی توسط خود زنبور برای زنبوردار به‌صرفه نیست به این دلیل است که زنبوردار در طی این مدت نمی‌تواند از عسل‌ها برداشت کند. عسلی که در طی مدت ساخت موم توسط زنبور تولید می‌شود تا ۶ کیلو هم می‌رسد که زنبوردار نباید آن‌ها را استفاده کند. استفاده از موم‌های مصنوعی برای ساخت عسل هیچ مشکلی ندارند؛ چون هیچ آسیبی به ساختار عسل نمی‌زنند. موم‌های مصنوعی از ترکیب موم طبیعی و مقدار زیادی پارافین تولید می‌شود.

در زمان تصیم برای این‌که عسل را با موم بخریم یا بدون موم، باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که ممکن است برخی زنبورداران همین موم مصنوعی را داخل عسل استفاده کنند. این مومی که از پارافین تولید شده است برای بدن بسیار مضر و خطرناک بوده و به هیچ وجه نباید خورده شود.

گاهی زنبورداران از موم چند بار استفده می‌کنند

زمانی که زنبورداران یک موم مصنوعی تولید می‌کنند برای‌شان به‌صرفه نیست که همان یکبار از آن استفاده کنند. پارافین استفاده‌شده در موم و خود موم طبیعی که ذوب می‌شوند، قیمت بالایی داشته و از همین جهت اگر پس از یک دفعه استفاده دور ریخته شود، ممکن است به زنبوردار ضرر بزند. از این رو زمانی که یک دفعه در این موم‌ها عسل تولید می‌شود و زنبورداران آن را برداشت می‌کنند، دفعه دیگری که زنبور قصد تولید عسل را دارد، عسل‌ها در همین موم تولید می‌شوند.

پس از این‌که موم چند دفعه استفاده شد زنبوردار ترجیح می‌دهد که آن را هم به فروش برساند که این فروش به شکل استفاده از آن ردون خود عسل است. علاوه‌بر این‌که این موم از پارافین درست شده و برای بدن خطرناک است، بستر مناسبی برای لارو انواع حشرات است که در طول بی‌استفاده‌بودن موم در آن جای گرفتند. این موم‌ها به هیچ عنوان نباید استفاده شوند. زمانی که در مورد این‌که عسل را با موم بخریم یا بدون موم شک داریم بهتر است گزینه بدون موم را انتخاب کنیم.

آیا عسل را با موم بخریم یا بدون موم

امکان دارد سمی باشد. ممکن است موم‌ها سمی باشند و آغشته به سمومی باشند که برای آفت‌ها استفاده می‌شود. زمانی که زنبورداران از آنتی‌بیوتیک برای زنبورهای خود استفاده می‌کنند، ممکن است که این ماده با موم هم برخورد داشته باشد و موم به آن آغشته شود. معمولا این آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای حشرات که زنبور است استفاده می‌شوند، برای بدن انسان مضر است. این موادی که برای زنبورها استفاده می‌شوند شیمیایی هستند.

حتی اگر مومی که قرار است درون عسل استفاده شود طبیعی باشد، ممکن است آلوده به این آنتی‌بیوتیک‌ها و سموم دیگر باشد. پس بهترین گزینه این است که عسل طبیعی‌ای را خریداری کرده که داخل آن از موم استفاده نشده باشد. برای این‌که عسل را با موم تهیه کنید یا باید خودتان زنبوردار باشید که از هیچ سمی برای موم استفاده نکرده باشید و آن موم طبیعی باشید و یا این‌که از فردی که می‌شناسید خرید کنید.

چه زمانی می‌‎توان عسل را با موم خرید؟

همان‌طور که در انتهای بخش قبلی گفتیم می‌توانید نکاتی را در مورد این‌که عسل را با موم بخریم یا بدون موم، مورد توجه قرار دهید. درکل بهتر است که عسل را بدون موم خریداری و مصرف کنید، اما اگر باز هم مشتاق این هستید که عسل با موم را خریده و استفاده کنید پس باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید.

شکل ظاهری موم باید به شکل موم طبیعی باشد و این مورد را می‌‎توانید از روی حالت هرزبافت آن تشخیص دهید. هرزبافت به شکلی است که نشان می‌دهد موم، طبیعی و ساخت خود زنبور است. هرزبافت یعنی این‌که ساختار موم یکدست و مرتب نباشد و زنبور آن موم را در خارج از چارچوب موم درست کرده باشد.

اگر فرد خاصی را ندارید که از او عسل تهیه کنید که همراه با موم باشد، بهتر است عسل بدون موم استفاده کنید. در روند ساخت برهی از موم‌ها برای جداکردن موم از دستگاه ساخت از مواد شوینده‌ای همچون آب و صابون استفاده می‌شود. اگر فردی را در نزدیک خود دارید که از کار او مطمئن هستید و حرف او برای‌تان صدق می‌کند، می‌توانید عسل را با موم طبیعی خریداری کنید.

نتیجه‌گیری؛ عسل را با موم بخریم یا بدون موم

استفاده از عسل برای بدن خواص زیادی دارد اما به این شرط که عسل طبیعی بوده و اگر از موم آن هم استفاده می‌کنید طبیعی باشد. برای این‌که بدانیم عسل را با موم بخریم یا بدون موم و این‌که خواص کدام بیشتر است، در این مقاله توضیحات کاملی دادیم که مطمئنا برای‌تان مفید خواهد بود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *