نحوه تشخیص عسل تقلبی و عسل طبیعی

نحوه تشخیص عسل تقلبی و عسل طبیعی

عسل به عنوان یک از مفیدترین محصولات زنبور است و به عنوان بهترین جایگزین شکر و مواد شیرین کننده پرکالری می‌باشد.

بر خلاف شکر و دیگر شیرین کننده‌ها که فقط خاصیت شیرین کنندگی دارند، عسل به عنوان یک مکمل غذایی با ارزش غذایی بالا و دارای ویتامین و مواد معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این فواید و مورد توجه بودن عسل در بین افراد مختلف باعث شده تا افرادی از این موقعیت سوءاستفاده کنند و عسل تقلبی را جایگزین عسل طبیعی کنند، از این رو نحوه تشخیص عسل تقلبی و عسل طبیعی یکی از موضوعات مهم است که ما باید بدانیم.

تفاوت عسل تقلبی و عسل غیر  طبیعی

عسل غیرطبیعی چیست؟

همانطور که میدانید زنبورهای عسل برای تغذیه خود و همچنین ساخت کندو باید از گرده و شهد گیاهان مختلف مصرف کنند تا بتوانند یک شیره با غلظت بالا به نام عسل تولید کنند.

حال در این میان افرادی هستند که با در اختیار گذاشتن شکر آب شده، آبمیوه یا محلول های حاوی گلوکز در اطراف کندو های زنبور باعث می‌شوند تا شیره مصنوعی جایگزین شیره و گرده طبیعی بشود.

عسل تقلبی چیست؟

برخی از کارخانه‌ها در فرایند تولید عسل وجود زنبور را حذف می‌کنند و از خط تولید عسل با دستگاه های مختلف صنعتی استفاده می‌کنند، در این روش که عسل ۱۰۰درصد مصنوعی به دست می‌اید عسل تقلبی به وجود می‌آید.

در ادامه به چند روش برای نحوه تشخیص عسل تقلبی و عسل طبیعی را بیان می‌کنیم.

نحوه تشخیص عسل تقلبی و عسل طبیعی

  • یکی از راه های تشخیص عسل تقلبی توجه کردن به نوع نوشته شده بر روی ظرف آن است

شاید شما هم به نوشته های روی ظرف عسل دقت کرده‌اید، عسل خام، عسل ارگانیک و عنوان های دیگر که بر روی عسل نوشته می‌شوند.

یکی از ساده‌ترین راه های تشخیص عسل تقلبی این مورد است. بهتر است عسل‌هایی با عنوان ارگانیک و طبیعی را خریداری کنید.

اگرچه این راه نیز توسط بعضی افراد دور زده می‌شوند و بر روی عسل های تقلبی خود برچسب ارگانیک می‌زنند.

  • تفاوت رنگ و شکل عسل تقلبی و طبیعی

در اکثر مواقع رنگ و شکل عسل قابل تشخیص است به گونه‌ای که عسل طبیعی با رنگ های طبیعی همچون: زرد، طلایی، قهوه‌ای یا حتی سفید در صورتی که عسل های تقلبی به شکل مصنوعی رنگ شده و با رنگ های خیلی شدید و یکنواخت به چشم می‌خورد.

  • کریستالی شدن عسل طبیعی

عسل طبیعی معمولا بعد از گذر زمان به شکل بلور های کریستالی بر روی بدنه ظرف و درب آن نمایان می‌شود. در صورتی که عسل های تقلبی و مصنوعی این خاصیت را ندارند و با گذر زمان یکنواخت باقی می‌مانند.

  • آزمایش تشخیص عسل طبیعی با سرکه

در این روش ما یک قاشق عسل و یک قاشق آب را با چند قطره سرمه ترکیب می‌کنیم، اگر بعد از ترکیب شدن این مواد عسل کف کند به معنی تقلبی بودن عسل است.

  • نقطه ذوب عسل طبیعی ۴۰ درجه است!

این روش یکی از روش های فیزیکی تشخیص عسل طبیعی از تقلبی است که در آن عسل را به نقطه جوش آن یعنی ۴۰ درجه می‌رسانیم، در صورتی که قبل از رسیدن به این نقطه عسل شروع به ذوب شدن کرد به معنی تقلبی بودن آن است.

  • عسل طبیعی در آب جل می‌شود.

تست آب یکی از راه‌هایی است که می‌توانیم در آن خالص بودن عسل را آزمایش کنیم. در این روش یک قاشق عسل را با یک لیوان آب ترکیب میکنیم، اگر عسل در آب حل شد نشانه طبیعی بودن آن است و در صورتی که  یک لایه بر روی آب تشکیل شد و به شکل حباب‌هایی بر روی آب ظاهر شد عسل ما تقلبی است.

  • عسل را برای تست به آزمایشگاه بفرستید

یکی از مطمعن ترین راه ها برای تست سلامت و طبیعی بودن عسل ارسال آن به آزمایشگاه است.

مهمترین آزمایش ها بر روی عسل عبارتند از آزمایش ساکاروز عسل ،  PH ، نسبت فروکتوز به گلوکز، رطوبت و آزمایش پرولین عسل است.

 

سخن پایانی

با توجه به موارد گفته شده درباره انواع عسل موجود در بازار بهتر است که در خرید عسل بیشترین جساسیت را به خرج دهید. عسل تقلبی علاوه بر نداشتن خاصیت های عسل در برخی موارد دارای مضرات دیگری نیز می‌باشد. پس با این اوصاف در انتخاب عسل خود سختگیر باشید و به موارد گفته شده درباره نحوه تشخیص عسل تقلبی و عسل طبیعی دقت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *