درمان زخم با عسل

احتمالا شما هم دیده‌اید که بسیاری از قدیمی‌ها برای بهبود سریع‌تر انواع زخم از عسل استفاده می‌کنند. پس به راحتی می‌توان گفت بهره بردن از این روش بسیار کاربردی بوده و فواید زیادی دارد که از گذشته تا به حال مورد استفاده واقع شده است. درمان زخم با عسل برای همه زخم‌ها توصیه نمی‌شود. عملکرد عسل برای بهبود انواع زخم و سوختگی، از نظر پزشکی تأیید شده است و گفته می‌شود که تحقیقات بسیاری بر روی ساختار عسل انجام شده تا چگونگی این عملکرد، بهتر درک شود. عسل خاصیت‌های درمانی زیادی دارد که برای بدن و همچنین پوست بسیار مفید است.

آیا می‌توان از عسل برای درمان زخم استفاده کرد؟

این ماده بسیار با ارزش که توسط زنبورها آماده می‌شود، دارای خواصی است که می‌توان از آن برای بهبود زخم استفاده کرد. وجود خواص ضد باکتریایی در این ماده باعث می‌شود که روی زخم را پوشانده و اجازه ندهد که دچار عفونت شود. از خواص بی‌نظیر درمان زخم با عسل می‌توان توانایی آن در تعادل PH پوست را نام برد. عسل با داشتن حالت چسبندگی می‌تواند روی زخم یک لایه نازک ایجاد کند و اجازه ندهد که باکتری‌های مضر به آن وارد شوند. نکته مهمی که در این قسمت وجود دارد این است که در صورت مشاهده هر نوع زخمی نباید از عسلی که در خانه دارید استفاده کنید.

نوع عسلی که بر روی زخم می‌زنید بسیار مهم است. برخی از افراد هر نوع عسلی که در دسترسشان باشد را استفاده می‌کنند، بدون اینکه بدانند این عسل طبیعی است یا خیر! عسلی که برای این کار استفاده می‌شود باید طبیعی باشد؛ در غیر این صورت اگر از عسلی‌هایی استفاده کنید که دارای افزاینده‌های دیگری همچون شکر باشند، ممکن است آن زخم بدتر شود. وجود PH در عسل به این شکل عمل می‌کند که وقتی شما آن را بر روی زخم خود قرار می‌دهید، خون را مجبور به تولید اکسیژن بیشتری می‌کند. هرچه سطح اکسیژن آزاد خون بالاتر رود، بهبود زخم زودتر انجام می‌شود.

عسل چه تاثیری روی زخم دارد؟

درمان زخم با عسل به علت دو ویژگی مهم که در عسل وجود دارد، به راحتی انجام می‌شود. گفته شد که عسل دارای PH است؛ یعنی اینکه عسل هم مانند برخی مواد دیگر، اسیدی است. یکی از خاصیت‌های عسل که باعث بهبود زخم می‌شود همین مورد است. از دیگر خواص عسل که در این فرایند تاثیر مستقیم دارد، میزان قند موجود در آن است. حالت اسیدی عسل به پوست این قابلیت را می‌دهد که از خون، اکسیژن بیشتری دریافت کند. این اکسیژن بیشتر مساوی است با بهبود سریع زخم. میزان اسیدیته عسل ارتباط مستقیمی با نوع گلی که زنبور از آن تغذیه می‌کند دارد.

برخی داروهایی که پزشکان برای بهبود زخم تجویز می‌کنند، دارای مضراتی برای پوست هستند. این ماده طبیعی عوارض بسیار کمی برای انسان دارد. یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد پس از بهبود زخمشان با آن مواجه می‌شوند این است که جای زخم روی پوست باقی می‌ماند. این مشکل به این دلیل بروز پیدا می‌کند که به زخم در زمان بهبود، رطوبت کافی نرسیده است. هرچه میزان رطوبت پوست اطراف زخم بیشتر باشد، آن قسمت زودتر خوب شده و لکه کمتری از آن باقی می‌ماند. اگر زخم، روی پوست صورتتان ایجاد شده باشد، باید برای این مسئله راه حل مناسبی پیدا کنید؛ چون این قسمت از بدن بسیار مهم است.

در درمان زخم با عسل، وجود قند در این ماده با ارزش باعث می‌شود که رطوبت را از زخم گرفته و پوست اطراف آن را مرطوب نگه ‌دارد. به این عمل، اسموزی گفته می‌شود. این قابلیت عسل سبب می‌شود که جای زخم پس از بهبود، بسیار کم رنگ باشد.

برای درمان چه نوع زخمی از عسل استفاده می‌شود؟

نمی‌توان از عسل برای درمان هر نوع زخم استفاده کرد. اگر زخمی که روی بدن خود دارید بسیار عمیق باشد، عسل برای بهبود آن کفایت نمی‌کند و باید به پزشک مراجعه کنید. درمان زخم با عسل برای زخم‌های سطحی توصیه می‌شود که در ادامه برخی از آن‌ها را نام می‌بریم.

جوش صورت

درمان جوش صورت با استفاده از عسل امکان پذیر است. این ماده شگفت انگیز با داشتن خاصیت ضد باکتریایی از میزان التهاب جوش می‌کاهد. برای اینکه جوش صورتتان در سریع‌ترین زمان ممکن بهبود یابد، می‌توانید عسل را به صورت ماسک روی صورت گذاشته یا اینکه با استفاده از یک گوش پاک کن، مقداری عسل روی قسمت مورد نظر قرار دهید.

بریدگی‌ها

درمان زخم با عسل برای بریدگی‌ها به این شکل است که ابتدا باید محل بریدگی را ضد عفونی کنید. ممکن است وسیله‌ای که عامل بریدگی است، آلوده بوده و باعث ایجاد عفونت در قسمت زخم شود. وقتی این آلودگی را از بین نبرده و روی آن عسل قرار دهید، بدن نمی‌تواند این میکروب‌ها را از خود خارج کرده و همین عسل باعث ایجاد عفونت بیشتر می‌شود. پس لازم است که محل زخم را به خوبی ضد عفونی کنید، سپس مقداری عسل روی آن قرار دهید و قسمت مورد نظر را بانداژ کنید.

سوختگی

زمانی که دچار سوختگی شده و مشاهده کردید که میزان سوختگی شدید نیست، می‌توانید از عسل برای درمان آن استفاده کنید. مراحل انجام این درمان هم مانند درمان زخم بریدگی است. ابتدا باید اطراف سوختگی را تمیز کنید و سپس روی یک باند تمیز، مقداری عسل بریزید و آن را روی محل زخم قرار دهید.

از چه نوع عسلی برای درمان زخم استفاده می‎‎شود؟

همان‌طور که در بخش‌های قبلی به این موضوع اشاره کردیم، عسلی که برای درمان زخم استفاده می‌شود بهتر است که عسل معمولی نباشد. درمان زخم با عسل درمانی، بهتر و سریع‌تر انجام می‌شود. خاصیت عسل درمانی این است که به دور از هر نوع آلودگی بسته‌بندی می‌شود و طبیعی است.

در نهایت

عسل با خاصیت درمانی که دارد، باعث سریع‌تر شدن روند بهبود زخم می‌شود. درمان زخم با عسل، درمانی است که در هر زمان ممکن برای بهبود زخم، بهترین روش است. زمانی که قصد دارید بانداژ دارای عسل روی زخم را عوض کنید، باید نکات بهداشتی را رعایت کرده و دست‌های خود را ضد عفونی کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *