خواص عسل عناب

یکی از چیزهایی که خواص بسیاری برای انسان داشته و ارزش غذایی بالایی دارد عسل است. این ماده گرانبها فواید بسیاری برای بدن دارد که می‌توان با مصرف آن از برخی بیماری‌ها پیشگیری کرد و اگر بیماری‌ای دارید که می‌شود با استفاده از عسل درمان شود، این کار انجام می‌پذیرد. عسل هم انواع مختلفی دارد که عسل عناب یکی از انواع آن است. در این مقاله قصد داریم که در مورد خواص عسل عناب برای انواع مشکلات و بیماری‌ها توضیح دهیم.

خواص عسل عناب

عسل طبیعی انواع مختلفی دارد که این تنوع در نوع عسل بستگی به گلی دارد که زنبور از شهد آن تغذیه می‌کند. برای مثال اگر زنبور شهد گل گیاه عناب را جمع‌آوری کرده و از آن عسل تولید کند، این عسل خواص این گیاه را در خود دارد. در ادامه قصد داریم که چند مورد از خواص این عسل شگفت‌انگیز برای بدن را برای‌تان نام برده و درمورد آن توضیح دهیم.

  • ضد التهاب

استفاده از عسل معمولا به این شکل است که آن را می‌خورید. خوردن عسل عناب هم به این دلیل که خاصیت زیادی در ضد التهابی دارد، باعث می‌شود که التهاب بدن‌تان در هر قسمتی که باشد، سریع‌تر ازبین برود. خواص عسل عناب در این مسئله به این صورت است که سیستم ایمنی بدن را قوی‌تر می‌کند و همین باعث می‌شود که التهاب زودتر خوب شود. می‌توانید عسل را به شکل پماد برروی جایی که دچار التهاب شده است بمالید تا زودتر درمان شود.

چیزی که در عسل عناب وجود دارد که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن فرد می‌شود، وجود فلونوئیدها و پلی ساکارید است که این دو عامل باعث کاهش التهاب می‌شوند.

  • آرامبخش

درکل استفاده از مقدار معینی از عسل برای بدن مفید است. خود عناب به‌عنوان یک آرامبخش معمولا در دمنوش‌ها استفاده می‌شود. حال فرض کنید که اگر این ماده بسیار مفید به شکل عسل باشد، چقدر فواید آن بیشتر خواهد بود. برروی این عسل تحقیقات زیادی شده است که ایجاد آرامش برای افراد یکی از خواص آن است. با خوردن عسل عناب می‌توانید این آرامش را به خود هدیه دهید و درصورتی که مرتب از آن استفاده کنید، خواب راحت و آرامی خواهید داشت.

  • کاهش قند خون

استفاده از هر نوع عسلی می‌تواند خاصیت کاهش قند خون را داشته باشد، اما این کاهش به دلیل استفاده اندازه معینی از آن است. اگر از هر نوع عسل و همچنین عسل عناب به اندازه زیاد آن استفاده کنید، نه‌تنها قند خون‌تان کاهش نمی‌یابد، بلکه بیشتر هم می‌شود. خواص عسل عناب برای کاهش قند خون به این دلیل است که در آن مقدارل زیادی ویتامین A وجود دارد که منبع مفیدی برای کنترل و کاهش قند خون است. این ویتامین در عسل عناب می‌تواند اثرات انسولین برروی بدن را هم سریع‌تر بهبود دهد.

  • درمان استرس

زمانی که شما استرس و یا اضطراب دارید، بهتر است که از عسل برای کم‌کردن آن استفاده کنید. عسل عناب به دلیل خاصیت‌هایی که در ایجاد آرامبخشی دارد، می‌تواند این میزان استرس شما را کاهش دهد. دلیل دیگر استفاده از عسل عناب برای کاهش استرس این است که اگر در میزان مصرف عسل دقت کنید، می‌تواند با سروتونینی که دارد برروی مغز تاثیر بگذارد. این تاثیر به این شکل است که انتقال پیام عصبی در مغز که برای انتقال حالات خوب است را فعال می‌کند.

  • بهبود بی‌خوابی

امروزه بسیاری از افراد دچار مشکل بی‌خوابی هستند که می‌توان آن را با مصرف عسل تا حد زیادی درمان کرد. معمولا این بی‌خوابی به همان دلیل استرس و اضطرابی است که روزانه افراد بسیاری آن را تجربه می‌کنند و همین علت باعث می‌شود تا خواب راحتی نداشته باشند. یکی از خواص عسل عناب همین درمان بی‌خوابی است که به دلیل وجود مواد معدنی در آن، این اتفاق رخ می‌دهد. وجود این مواد معدنی باعث می‌شود که فعالیت مغز را آرام کرده و درنتیجه فرد خواب راحت‌تر و به‌دور از تنش داشته باشد.

  • تقویت سیستم ایمنی

همان‌طور که گفته شد این ماده بسیار مقوی، برای بدن فواید زیادی دارد. عسل یک ماده خوشمزه و بسیار مقوی است که در هرسنی می‌توان از آن استفاده کرد، تنها کودکان زیر ۲ سال نباید آن را مصرف کنند. همان‌گونه که در بخش‌های قبلی پرداختیم، زمانی که شما خواب کافی و راحت داشته باشد و این ماده باعث شود که اگر دچار التهاب شدید سریع خوب شود، مشخصا سیستم ایمنی بدن شما بالا می‌رود که این اتفاق رخ می‌دهد. ین نوع عسل دارای ترکیباتی است که باعث می‌شود بدن درمقابل بیماری‌ها بسیار قوی شود.

ترکیباتی که در عسل عناب وجود دارد ساپونین، فلونوئید و پلی ساکارید است که خواص عسل عناب به این ترکیبات وابسته است.

  • کنترل سرطان

معمولا زمانی که افراد دچار سرطان می‌شوند، روند رشد سلول سرطانی بسیار زیاد است و این بیماری سریعا جای خود را در بدن پیدا می‌کند. خوردن عسل برای این‌که این روند را کنترل کند، بسیار توسعه می‌شود. چه بهتر که اگر دچار این بیماری شدید، از عسل عناب استفاده کنید. وجود ترکیبات دیگر علاوه‌بر ترکیباتی که در بخش قبل گفتیم باعث می‌شود که این روند ساخت سلول سرطانی را کند کند و در مواقعی دیده می‌شود که برخی از این سلول‌ها را بکشد.

این ترکیبات دیگر که باعث کندکردن و حتی کشتن سلول سرطانی می‌شود، تری پنوئیدها و آنتی اکسیدان‌ها هستند. این ترکیبات در عسل فعال بوده و همین امر باعث ایجاد این روند می‌شود.

  • کاهش درد معده

عسل این خاصیت را دارد که مشکلات معده از جمله، درد، نفخ و یبوست را درمان کند. شاید برای‌تان این سوال پیش بیاید که ربط یبوست با معده در چیست. باید گفت که زمانی که عسل را می‌خورید، سیستم معده و درنهایت سیستم گوارشی‌تان درست عمل می‌کند. در این صورت اسن است که عسل و بالخصوص عسل عناب خاصیت خود را نشان می‌دهد. خواص عسل عناب در رفع معده درد بسیار محسوس است که ترکیبات موجود در این عسل باعث رفع این مشکل می‌شوند.

بسیاری از معده دردها عصبی است و زمانی که شما عسل عناب مصرف می‌کنید و این این استرس و اعصاب‌تان آرام می‌شود، تاثیر مستقیمی در کاهش درد معده دارد. از این عسل برای تولید داروهای رفع درد معده هم استفاده می‌شود که معمولا ترکیبات ساختاری قرص‌ها را به شکل ترکیبات ساختاری عسل عناب می‌سازند.

  • ترمیم حافظه

زمانی که شما از عسل عناب استفاده می‌کنید، این عسل باعث می‌شود که سلول‌های مغزی شما حفظ شده و از رسیدن آسیب به آن‌ها محفاظت می‌کند. بهتر است که از این عسل به‌صورت متداول خورده شود که تایثرات بیشتری داشته باشد و زمانی که پا به کهولت سن گذاشتید اثر خود را نشان دهد. زمانی که از سلول‌های عصبی مغز شما در برابر آسیب‌های مختلف حفاظت شود، احتمال این‌که در سن‌های بالاتر و حتی پیری آلزایمر بگیرید، بسیار پایین خواهد بود.

از خواص عسل عناب برای کودکان این است که حافظه آن‌ها را تقویت کرده و باعث می‌شود که روند یادگیری در آن‌ها بهتر پیش رود. علاوه‌بر این‌که می‌توان از این عسل برای پیشگیری از رخ‌دادهای احتمالی در سنین بالا استفاده کرد، برای درمان این مشکلات و کندکردن روند آن‌ها هم می‌توان از عسل عناب کمک گرفت.

  • کاهش کلسترول

وجود آنتی اکسیدان در عسل عناب برای بدن خواص زیادی دارد که چند مورد از آن‌ها را در بخش‌های قبلی توضیح دادیم. کلسترول باعث می‌شود که در بدن برای قلب اتفاقاتی رخ دهد که سلامت آن را به‌خطر بیندازد. خاصیت ضد التهابی عسل عناب باعث می‌شود که اگر قلب و عروق قلبی دچار التهاب شدند، آن‌ها را درمان کند. مصرف عسل عناب درصورت استفاده درست و به‌اندازه می‌تواند سطح کلسترول خون را به‌راحتی کاهش دهد. این خواص عسل عناب به دلیل وجود ساپونین در ساختار آن است.

کلسترول خود دارای دو سطح خوب و بد است. زمانی که کلسترول خوب افزایش پیدا کند، کلسترول بد با نام علمی LDL زیاد به چشم نمی‌آید و کارکرد خود را از دست می‌دهد. این عسل با این خاصیتی که دارد این کار را انجام داده و سطح کلسترول خوب را افزایش می‌دهد، بدون این‌که کلسترول بد افزایش پیدا کند. نکته مهمی که وجود دارد، مصرف این عسل و حتی عسل‌های دیگر در اندازه معین آن است که کارکرد خود را به‌خوبی نشان دهد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله درمورد خواص عسل و همچنین عسل عناب پرداختیم. همان‌طور که مشخص است عسل دارای خواص زیادی است که نمی‌توان خلاف آن را ثابت کرد. همان‌طور که در متن هم به آن اشاره کردیم، عسل باید به اندازه کافی مصرف شود، همان‌گونه که غذاهای دیگر باید به اندازه باشند. اگر هرغذایی را به‌ اندازه کافی نخورید، چه بیشتر و یا چه کمتر از آن استفاده کنید، مطمئنا مشکلاتی را برای‌تان به‌وجود خواهد آورد. عسل هم همانند دیگر غذاهاست که می‌خورید.

خواص عسل عناب بسیار زیاد است که در این مقاله گالری عسل بهار  به ۱۰ مورد از آن‌ها پرداخته که مطمئنا برای‌تان کارساز خواهد بود. امیدواریم که این مطالب برای‌تان مفید واقع شده باشد و بتوانید از آن به درستی استفاده کنید. برای تهیه عسل هم می‌توانید به برخی از سایت‌های اینترنتی سفارش دهید، اما باید از طبیعی و اصل‌بودن آن مطمئن باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *